Choď na obsah Choď na menu
 


112 na Slovensku

Zjednotenie čísiel pre tiesňové volania do linky 112 je treba použiť pri každom ohrození života, majetku alebo životného prostredia, operátor vyhodnotí situáciu a rozhodne, ktoré záchranné zložky na miesto nehody pošle. Národné čísla tiesňového volania 150, 155 a 158 sú však platné aj naďalej. Splnomocnencom vlády SR pre integrovaný záchranný systém je Jozef Buček. Európskou ambasádorkou pre linku 112 je europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová.

Jej úlohou je venovať sa v Europarlamente problematike rozvoja integrovaného záchranného systému a funkčnosti tiesňovej linky 112. Konkrétne by mala podporovať šírenie informácií, výmenu skúseností a sieťovanie zamerané na ďalší rozvoj služieb pre ľudí v tiesni, ako aj iniciovať konkrétne kroky v prospech pozdvihnutia slovenskej 112-tky na úroveň európskeho štandardu.

Ministerstvo vnútra spustilo kampaň o tiesňovej linke 112.

BRATISLAVA 17. februára (WEBNOVINY) - Ministerstvo vnútra spustilo kampaň o tiesňovej linke 112. Potrvá tri až štyri týždne. Vznikla po výzve Európskej komisie, ktorá členské štáty Európskej únie (EÚ) vyzvala, aby o linke zvýšili informovanosť, potvrdil agentúre SITA hovorca rezortu Erik Tomáš. Ministerstvo kampaň organizuje spolu s televíziou Markíza, ktorá vysiela spoty, a tromi mobilnými operátormi - Orange Slovensko, T – Mobile a Telefonica O2. Tí svojím klientom posielajú SMS správy. Najväčší slovenský operátor pošle zákazníkom vyše tri milióny správ, potvrdil agentúre SITA hovorca Orange Richard Fides. Náklady na rozosielanie správ znášajú podľa Tomáša operátori. O aká čiastku pôjde však Fides nekonkretizoval. Ide o "obvykle interné náklady súvisiace so zasielaním SMS správ", uviedol. Bližšie informácie o slovenskej kampani môžu záujemcovia získať na stránkach Na linku 112 môžu volať občania bezplatne v prípade núdze, ak potrebujú privolať záchranárov, hasičov či policajtov, a to vo všetkých krajinách EÚ. Slováci sú o linke 112 informovaní lepšie než je európsky priemer - linku pozná viac ako polovica občanov SR a 38 percent vie, že toto číslo môže použiť v celej Európskej únii. Vyplýva to z januárového prieskumu Eurobarometer, ktorý robí Európska komisia. Aj keď možno volať na linku 112 z ktoréhokoľvek miesta EÚ bezplatne, podľa výsledkov prieskumu Eurobarometer spôsobuje občanom krajín EÚ problémy jazyková bariéra. V súčasnosti je linka okrem oficiálneho jazyka funkčná v angličtine v 21 členských štátoch EÚ, v nemčine v 12 a vo francúzštine v 11 členských štátoch EÚ. Na Slovensku komunikujú operátori po slovensky, anglicky, maďarsky, nemecky, rusky a poľsky.

Na európske číslo tiesňového volania 112 môžu občania telefonovať od roku 1991. Právne predpisy EÚ už desať rokov zaväzujú členské krajiny k zabezpečeniu bezplatného volania. Od roku 2003 musia telekomunikační operátori poskytovať záchrannej službe informácie o polohe volajúceho, aby bolo možné včas lokalizovať a nájsť obete nehôd. Členské štáty EÚ musia takisto zvyšovať informovanosť občanov o čísle 112. Kým číslo 112 dopĺňa existujúce národné čísla tiesňového volania, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Portugalsko, Švédsko a najnovšie aj Rumunsko povýšili 112 na svoje hlavné národné číslo tiesňového volania, informoval agentúru SITA tlačový tajomník zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Roman Schönwiesner.

Zdroj: SITA

 

Geografický informačný systém integrovaného záchranného systému - IZSGIS

 

V súčasnosti je použitie geografického informačného systému na koordinačných strediskách integrovaného záchranného systému nevyhnutnou podmienkou pre lokalizáciu volajúceho, rýchlu udalostí a analýzu ich okolia. Získanie potrebných informácií je potrebné na čo najpresnejšie definovanie podmienok zásahu jednou, alebo viacerými zložkami IZS, riadenie zásahu a koordinácia.

 

Aplikácia IZSGIS verzia 1 bola nasadená na koordinačné strediská IZS v roku 2003. a umožňovala získavanie potrebných priestorových informácií vo vtedy dostupnom rozsahu. Pracovala nezávisle od komunikačného prostredia a nebola s ním prepojená.

 

 V súčasnosti aplikácia IZSGIS verzia 2 je plne integrovaná do systému podpory riadenia a spracovania informácií v komunikačnej a informačnej infraštruktúre IZS. Aplikácia bola špeciálne vyvinutá a prispôsobená potrebám operátorov koordinačných stredísk IZS. Umožňuje komfortne lokalizovať miesto udalosti, zabezpečí identifikáciu príslušnej záchrannej zložky v územnej pôsobnosti ktorej sa udalosť stala. Rovnako obsahuje kompletnú sadu GIS nástrojov potrebných na prácu s mapou, ktoré sú doplnené o špecifické nástroje potrebné pri práci s udalosťami. Vyhľadávanie v mape je veľmi komfortné a rýchle, čo je nevyhnutné práve v situáciách keď záleží na každej sekunde.

 

Z hľadiska geografických podkladov je pripravená tak, aby užívateľovi pri každej mierke poskytla optimálne množstvo informácií, od pohľadu na celé Slovensko až po detail ulice s jednotlivými domami. Užívateľ si napriek tomu môže obsah mapy prispôsobiť podľa svojich potrieb. Obsahuje množstvo veľmi presných geografických dát – napr. cestnú sieť zameranú GPS prístrojom doplnenú uličným systémom, záujmové objekty a plochy odvodené z ortofotosnímok a GPS meraním ako aj samotnú ortofotosnímku Slovenska. V menšom detaile (1:10000 – 1:35000) môžu užívatelia pracovať s rastrovou topografickou mapou 1:25000, ktorá je obsahovo veľmi kvalitným podkladom s množstvom popisných informácií. Ďalej je k dispozícii rastrová základná mapa 1:100000, zobrazovaná v mierkach 1:35000 – 1:100000. V priebehu celého rozsahu mierok však užívatelia môžu využívať vektorové mapy (územno-správne usporiadanie, polohopis, atď. pre lokalizáciu požadovaných miest a vyhľadávanie objektov.

 

Na automatickú lokalizáciu vozidiel (AVL) je systém podpory riadenia pripravený. Táto problematika je predmetom II. Etapy dobudovania systému podpory riadenia do roku 2010.

 

image_edp.jpg

 

 
 

 

Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< október / 2020 >>

Štatistiky

Online: 1
Celkom: 93642
Mesiac: 1281
Deň: 43